Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Současnost

Současnost

Bydlení

V obci převažuje výstavba rodinných domů. V obci jsou postaveny 4 družstevní byty. V dubnu 2014 byly zkolaudovány 4 sociální byty v budově obecního úřadu. Dalších 8 sociálních bytů bylo dokončeno v 06/2019.  O výstavbu domů v obci je velký zájem. V současnosti je postaveno 10 řadových domů v lokalitě "za humny" viditelné při vjezdu do obce od Olomouce vpravo od silnice.  Dalších 6 domů se již staví a pro 19 domů se připravují sítě. Všechno je v režii soukromých investorů.

 Výstavba rodinných domů

Doprava

Autobusová, zajišťuje ARRIVA MORAVA a.s. a Vojtila Trans s.r.o.

  • Autobusové linky:
  • Olomouc - Konice,
  • Olomouc - Raková,
  • Olomouc - Loučka,
  • Olomouc - Lutín,

Mateřská škola Ústín

V budově zrušené základní školy je umístěna mateřská škola. V současnosti probíhá kompletní rekonstrukce budovy a rozšíření z 1 na 2 oddělení. Mateřská škola bude mít od nového školního roku 2021/2022 kapacitu 44 dětí. 

Pedagogové pomáhají se začlenováním dětí s postižením. Momentálně MŠ navštěvuji 2 děti s poruchou autistického spektra. 

Adresa: Ústín 34, 783 46 Ústín

Ředitelka: Mgr. Kateřina Coufalová
Telefonní kontakt: 585 420 160
E-mail: katerina.coufal@seznam.cz

http://skolicka.info

Mateřská škola Ústín

Spolky a organizace

V obci vyvíjí činnost Sbor dobrovolných hasičů.Ústín, zapsaný spolek "Hébem se" z.s. a SARRAS z.s., Divadelní spolek Kucmoch

Kultura

V roce 2019 byla, za finanční podpory EU, dokončena výstavba Komunitního centra Haná. Konečně má obec zázemí pro konání kulturních a společenských akcí. Už nemusí spoléhal na přízeň počasí, klubovnu nebo v kapli sv. Jana a Pavla. Byl vybudován multifunkční sál s kapacitou 120 osob pro využití obcí, místními spolky, partnerskou organizací Jdeme Autistům Naproti (JAN) z.s. i soukromými osobami.

Většina akcí je pořádána spolky za podpory obce (viz fotogalerie)

 

Knihovna

Knihovna Ústín se nachází v budově Obecního úřadu Ústín, Ústín čp.9. Pracovnice knihovny Jarmila Loutocká a Alena Navrátilová jsou přítomny v knihovně jednou týdně ve středu v době 18.00 - 19.00 hodin.

V současné době navštěvuje knihovnu 19 čtenářů, 4 děti a 15 dospělých.

V knihovně je zastoupena literatura dětská, pro starší mládež, beletrie a odborná literatura pro mládež i dospělé.

V knihovně máme skladem 1.918 svazků knih.

NOC S ANDERSENEM

"Hébem se" o.s. spolu s knihovnicemi pořádají od roku 2012 Noc s Andersenem (více pod "Hébem  se" o.s.). Každý rok na závěr vysadí účastníci společně pamětí stromek (2012 - Liliovník tulipánokvětý, 2013 - Katapla trubačovitá, 2014 - Moruše převislá, 2015- Jinan doulaločný, 2016-Lípa srdčitá, 2017-Jabloň, 2018 a 2019-Lípa srdčitá). V roce 2020 a 2021 se bohužel akce nemohla z důvodu Covid 19 nemohla konat.

Liliovník tulipánokvětý Liliovník tulipánokvětý Liliovník tulipánokvětý

Osobnosti

Více informací se připravuje.

Mládež

Více informací se připravuje.

Okolí obce

Více informací se připravuje.